Moje watergate

Kilka tygodni temu, lecąc na wakacje do Rzymu, korzystałam z lotniska w Modlinie. I ujrzałam przedziwne napisy. Obok angielskich „gate open” tzw. „polskie” czyli „gate otwarty”. Nie wiedziałam, czy płakać, czy śmiać się z takiego potworka językowego. Moi współpasażerowie, obcy ludzie, nie-poloniści wybrali to drugie. Żartowali, że powinien być napis „gej otwarty”. Po powrocie do ojczyzny zadzwoniłam zatem do rzeczniczki prasowej Modlina, Magdaleny Bojarskiej. A ona na to, że istnieje w języku polskim słowo „gate”. Myślałam, że się przewrócę.  Poprosiłam więc o opinię panią prof. Dorotę Zdunkiewicz-Jedynak z Instytutu Języka Polskiego na Uniwersytecie Warszawskim. Pani profesor zaleca tradycyjną, rodzimą formę, zwłaszcza gdy chodzi o zarząd lotniska, który powinien promować jak najstaranniejszą polszczyznę.  Jej opinię wraz z linkiem do Wielkiego Słownika Języka Polskiego, w którym próżno szukać „polskiego”, zdaniem rzeczniczki Modlina słowa „gate” przesłałam Magdalenie Bojarskiej. Wyraziłam oczekiwanie, że władze lotniska zmienią napisy na polskie. Moim zdaniem powinno to być oczywistą oczywistością. Tym bardziej, że nowi rządzący codziennie trąbią w tv o kulturze narodowej. Jak to się ma do promocji angielszczyzny na polskim lotnisku? Czekam na odpowiedź Modlina. Trzymajcie kciuki.

The following two tabs change content below.

Iwona Aleksandrowska

Czas mija. Każdego dnia jesteśmy coraz młodsi i coraz piękniejsi.

Ostatnie wpisy Iwona Aleksandrowska (zobacz wszystkie)

One thought on “Moje watergate

  1. Świetny blog! Chyba zostanę stałą czytelniczką ;)
    Zapraszam na nasz blog o nas, czyli o poczynaniach dwóch współlokatorek nieznających się, którym losowo przydzielone zostało zamieszkać wspólnie. Pisanie wspólnego bloga to nasz sposób na integrację, lepsze wzajemne poznanie się ;) Dopiero zaczynamy, będzie miło, jeśli znajdziesz chwilę, żeby zaglądnąć.
    Pozdrawiam!
    http://itsnicetokillyou.blog.onet.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>